PRODEJ a ROZVOZ NEPŘERUŠEN! Řidiči jsou vybaveni ochrannými prostředky. Produkty jsou dezinfikovány.
Doprava ZDARMA po ČR a SR*
Záruční i pozáruční servis
Zpětný výkup produktů
10 let na trhu

Šířka invalidního vozíku a rozměry

V průměru více než 440 lidí měsíčně zadá v ČR do internetových vyhledávačů některý z těchto dotazů:

  • invalidní vozík rozměry,
  • šířka invalidního vozíku,
  • šíře invalidního vozíku,
  • rozměry invalidního vozíku.

Často nám klienti volají a přesně s touto problematikou potřebují poradit. Není divu. Při výběru mechanického invalidního vozíčku je potřeba dbát na několik věcí a rozměry jsou jednou z nich. Proto jsme se rozhodli napsat tento článek. Dalšími důležitými věcmi při výběru invalidního vozíku, které můžeme zmínit, jsou například: nosnost, váha či zda má vozík skládací konstrukci.

 

Jak je to s rozměry mechanického invalidního vozíku?

Nyní se ale vraťme k rozměrům. Pro každého kupujícího je důležité vědět, zda se do vozíku vejde (v tomto případě mluvíme o šíři sedu) a také, zda s vozíkem projede mezi futry či zárubněmi, které má doma, nebo kdekoliv, kde se potřebuje pohybovat (zde mluvíme o šířce invalidního vozíku). Tyto dva rozměry s sebou souvisí, neboť se orientačně dá uvést, že celková šířka vozíku je o 20 cm větší, než šířka sedu. Ještě jednou připomínáme, že je to pouze orientační údaj, protože existuje celá řada invalidních vozíků a pro některý typy toto platit nemusí. Některé vozíky, která například mají kola více sklopená do tvaru písmene „A", tak jejich celková šíře může být o více než 20 cm větší, než šíře sedu. Při výběru vozíku pro invalidy je vždy dobré výběr konzultovat se zkušeným prodejcem a to i v případě, že chcete nakupovat přes e-shop.

 

Šířka sedu

Pojďme si specifikovat, co je to šířka sedu. Je to rozměr, který je dán prostorem mezi postranicemi. Je to ten rozměr, který vás zajímá kvůli tomu, abyste se vy vešli do vozíku. Jak zjistit šíři sedu vhodnou pro vás? Nejjednodušeji tak, že si sednete na židli a změříte svou vnější šířku na úrovni poloviny stehen. Aby se ve vozíčku sedělo pohodlně, je dobře připočíst ještě 2 cm. Je to proto, abyste v sedle nebyli stísnění i pro případ, že byste na sobě měli teplejší oblečení.

 

Celková šířka mechanického ivnalidního vozíku

Když už zjistíte, jaká je šíře sedu optimální přímo pro vás, můžete si orientačně odhadnout, jaká bude celková šíře invalidního vozíku, který potřebujete. Bude to přibližně o 20 cm více, než údaj získaný při zjišťování šíře sedu. Uvedeme pár ukázek.

  • Šíře sedu 42 cm – celková šířka invalidního vozíku cca 62 cm
  • šíře sedu 48 cm – celková šířka invalidního vozíku cca 68 cm
  • šíře sedu 56 cm – celková šířka invalidního vozíku cca 76 cm.

Toto jsou jen orientační ukázky. Připomínáme, že se celkové rozměry invalidního vozíku mohou lišit. Pokud si chcete prohlédnout kompletní tabulku s orientačními rozměry, naleznete ji zde. Ještě je vhodné dodat, že vozíky pro invalidy jsou běžně k sehnání v šířích sedu od 36 cm až do 60 cm. Klienti se často ptají, zda je šířka sedu nastavitelná. Odpověď zní: U běžných mechanických invalidních vozíků není šíře sedu nastavitelná. Je fixní. Výjimku tvoří například některé typy elektrických invalidních vozíků, které mají nastavitelnou šířku i hloubku sedu. Není to však případ vozíků mechanických.

Protože mají invalidní vozíky různé nosnosti, různé typy konstrukcí a vyrábějí je různí výrobci, mohou se v různých vlastnostech i rozměrech lišit. Proto doporučujeme koupi vždy provádět s pomocí zkušeného obchodníka, který vám poradí, jaký invalidní vozík je vhodný přímo pro vás. Pokud jste dočetli až sem, děkujeme vám za pozornost a přejeme, ať se co nejlépe daří. J

SAVRYNNO s.r.o.
Roháčova 188/37
130 00, Praha 3

IČO: 04611446
DIČ: CZ04611446